• Hoppa till huvudnavigering
  • Skip to main content
  • Hoppa till sidfot
Västervik logotyp
  • Evenemang
  • Göra
  • Mat & Dryck
  • Boende
  • Flytta till Västervik
  • Skärgårdstrafik
  • Shopping
  • Outdoor
  • Flytta till Västervik
  • Västervik365
  • Secondhand- och loppisguide
  • Magasin, broschyrer och guider

365 Bloggen

  • Start
  • Arkiv
  • Kategorier
  • Magasin

Carolinas Garderob med ny känsla

365 — 17 september 2021 — 16:55 — Anette Karlsson

Vi träffar Carolina på Carolinas Garderob och det är en jämn ström med kunder som tittar in under tiden vi pratar.

Hur det kom det sig att det blev byte från Family House till Carolinas Garderob?

– Det var först och främst för att anpassa butiken efter kunderna i Gamleby. I Gamleby har vi väldigt få butiker och det gäller att vi behåller de butikerna vi har och att vi jobbar tillsammans. Vi får då helt enkelt bli bättre på att anpassa oss efter kundernas önskemål. Beslutet och övergången var också lätt när jag kände att jag hade leverantörerna med mig , att dom fortfarande vill leverera till mig.

Vilka reaktioner har du fått från dina kunder?

– Reaktioner från mina kunder har bara varit positiva. De tycker att det är kul att jag blir min egen och jag har fått massor med uppskattning och stöttning på vägen!

Vad kommer vara skillnaden i butiken?

– Butiken kommer som sagt var vara mer anpassad efter kunders önskemål. Jag kan jobba mer fritt med mina leverantörer jag vill nu, vilket jag inte kunde på samma sätt i kedjan. Jag har ett grundsortiment, men kommer under tiden se och höra efter vad som saknas, vad kunder kommer att efterfråga. Nu gäller det att verkligen vara lyhörd. Detta kommer ta sin lilla tid och butiken kommer byggas upp successivt så som jag och kunderna önskar.

– Vad som är nytt redan nu är att jag har tofflor som tidigare fanns hos Stuff4Sport. Likaså har jag på efterfrågan tagit in Rosenserien.  Ett helt nytt klädmärke, B Young finns också numera i butiken. Under hösten kommer det även komma in lite kostymer. Sen är hela butiken ommöblerad. Många upplever den som större och luftigare. Min känsla när jag planerade butiken och dess logga var att jag ville att den skulle kännas kvinnlig men inte för feminin. Jag tänkte att jag ville att det skulle kännas annorlunda, mjukt och välkomnade!  (Reds. anm. Vi kan bara intyga att hon lyckats med den känslan!)

Vilka kunder vänder du dig till?

– Jag har en befintlig kundkrets, men upplever också att jag fått nya kunder under pandemin, vilket är superkul!

– Barn, dam och herrkläder finns i mitt sortiment. Min plan och tanke är att min huvudkund kommer att vara kvinna runt 50 år som handlar till sig själv, men också till barnbarnen och maken. Men jag vill inte låsa mig helt till det utan butiken är för alla!  Jag kommer till exempel bredda mig med att ta in Jack & Jones från small-storlek för att fånga de yngre killarna.

Hur ser du på framtiden?

– Nu måste jag bara landa i detta och se åt vilket håll butiken ska gå. Visst finns det vissa idéer som jag hoppas på att kunna genomföra. Jag hoppas också på att kunna få åka på mässor igen för att bli inspirerad. Jag tycker framtiden känns spännande och jag är så glad att kunderna hittar till mig och min Garderob!

 

 

 

Mer från 365bloggen

  • Låna sportutrustning på Sport- och fritidsbiblioteket i Västervik9 februari 2026
  • Säsonga i Västervik 202613 januari 2026
  • Västervik minglade i Stockholm19 december 2025
  • Träffa Västervik på LARM 202619 december 2025
  • Västervik arrangerar Stafett för Livet igen 202610 december 2025
  • Färgsprakande ljusshow lyser upp Kråksjö torg25 november 2025
  • Stora torget blir Kråksjö torg – Västervik hyllar SVT-julkalendern Tidstjuven12 november 2025
  • SM i Grönlandsroll avgörs i Västervik12 september 2025
  • Nytt nummer av 365 ute nu13 juni 2025
  • Västerviksprofilen Ellen Key – för kvinnors rättigheter7 mars 2025
  • Ny digital portal ska synliggöra arbetsmarknaden i Västervik3 oktober 2024
  • Västervik minglade i Stockholm6 september 2024
  • 10 nya vindskydd klara29 augusti 2024
  • Tre nya vindskydd invigda genom ArkNat19 juni 2024
  • Nytt Singer & Songwriter Camp under Visfestivalsveckan18 juni 2024
  • Se minidokumentären från Arknat i Västervik20 maj 2024
  • Outdoorfestival för sjunde gången7 maj 2024
  • Programmet spikat för BARK Västervik 20247 maj 2024
  • Sju nya vindskydd ska byggas i Västervik21 april 2024
  • Nytt löplopp i Västervik21 mars 2024

Innehållet på denna sida uppdaterades senast 17 september 2021

  • Flytta till Västervik

  • 365bloggen – håll dig uppdaterad om Västervik

  • Evenemang just nu

Footer

vastervik.com

Evenemang
Göra
Boende
Mat & Dryck
Flytta till Västervik
365Bloggen

Information

Pressrum
365-magasin, guider och broschyrer
Karta

Prenumerera

Västervik365
Nyhetsbrev

Relaterade sidor

Västerviks kommun
Västervik Framåt
Västervik Resort

Arrangör

Lägg till evenemang
Arrangera evenemang

Kontakt

Västerviks Turistbyrå
Stora torget 4, Rådhuset
593 33 Västervik
Tel: +46 (0)490-875 20
E-post: turist@vastervik.com

  • Twitter-ikon
  • Instagram-ikon
  • Facebook-ikonFacebook-ikonFacebook-ikon
  • Youtube-ikon

vastervik.com utvecklas och uppdateras av Västervik Framåt på uppdrag av Västerviks kommun