
Elbilsföretag ärades med Solrospris
Kalmar läns klimatkommission har utsett elbilstillverkaren Inzile AB i Västervik till en av årets Solrospristagare i länet. Utmärkelsen delades ut vid en ceremoni på länsresidenset i Kalmar den 14 november.
Inzile AB prisas för ett långsiktigt utvecklingsarbete för en utsläppsfri lätt lastbil som är helt eldriven. Fordonet är efterlängtat, inte minst från kommuner, förvaltningar, entreprenadföretag samt transportföretag som alla är engagerade i aktivt miljöarbete. Nu byggs en produktionsanläggning i Västervik som kommer att producera 260 fordon 2020 och år 2022 är planen att producera 1 000 fordon med upp mot 100 personer anställda.
Klimatsmarta Fabian Leven, Karin Martinsson och Ammy Björk på Lars Kaggskolan i Kalmar fick utmärkelsen för sin informativa kortfilm om hur man äter närodlat under hela året. Filmen vann första pris i Håll Sverige Rents tävling ”Unga reportrar”.
Runes Bensin i Emmaboda får priset för deras vilja och förmåga att erbjuda alternativa drivmedel.
Solrospriset, som bestod av diplom och blomma, delades ut på torsdagen 14 november på länsresidenset i Kalmar.
Om Solrospriset
Klimatkommissionen Kalmar län delar årligen ut ett uppmuntringspris till företag, organisationer, personer eller föreningar som bidragit till ett klimat smartare Kalmar län. Priset ges till de som har utfört framstående åtgärder eller insatser som inspirerar och genererar innovation, jobb och aktiviteter inom klimat- och energiområdet.
Foto: Inzile pressbild.