
Soldater intar Stora torget på lördag
Det pågår just nu en större militärövning i vår kommun och på lördag 23 oktober klockan 13 kommer ett förband att besöka Stora torget i Västervik för att visa upp sig och svara på frågor från allmänheten.
Ta chansen och träffa de soldater som just nu försvarar Västervik mot tänkta angripare från Östersjön. Övningen har pågått en vecka nu och förväntas fortsätta en bit in i nästa vecka.
– Vi kommer att ha fordon på plats och stridsutrustade soldater, säger överstelöjtnant Andreas Nilsson, baschef 5 flygbasstridsgruppen. Tanken är att visa upp oss och informera om vad vi gör. Men det är också en del av övningen där vi i en angreppssituation kan behöva visa upp oss för att upprätthålla motståndsviljan i civilsamhället.
Den övning som pågår är en samövning där både marinen, flygvapnet och armén deltar.