
Tre år med Slottsholmen
Sommaren 2018 invigdes Slottsholmen med stompa och ståt, glitter och glamour. Röda mattan rullades ut och Västervik fick känna sig lite exklusiv Cannes-gala. Björn Borg var där. Och naturligtvis Västerviks egen Björn Ulvaeus som fick se sin mångåriga dröm äntligen på plats. Under de här tre åren har det hänt mycket ute på Slottsholmen.
Dottern Anna och hennes man Calle har tagit över taktpinnen, det flytande hotellet har installerats och den där mötesplatsen som Björn alltid drömt om är verklig. Slottsholmen har kommit att bli ett enda stort välkomnande vardagsrum med en stor bryggpromenad som sluter samman med den enorma uteserveringen, en stilig, men samtidigt urbant cool restaurang och massor av sköna publika hängytor på hela nedervåningen. Och Slottsholmen har nu börjat hitta sin roll på destinationen i stort.
– Vi ser oss som en viktig bärare av det som hela destinationens varumärke står för och det vill vi hjälpa till att förädla, utveckla och marknadsföra, säger Slottsholmens COO Leif Karlsson när vi träffar honom och hotellchefen Kristin Gustavsson i just en av de här hängytorna på Slottsholmen där vi omgärdas av den lokala (och Västervik365) fotografen Nathalie Chavez som hänger upp fotografier för sin stundande utställning “Corona i Tjust”.
Med utgångspunkt från det som mötesplatsen Slottsholmen erbjuder har man skapat en rad add on-produkter och paket som gör att deras gäster har ett helt smörgåsbord av upplevelser från både Västervik och regionen att plocka ifrån. Och här man inte legat på latsidan.
– Här i Västervik har vi samarbeten med lokala aktörer kring padel, fiske, bouldering, golf, ribbåt, dykning, tennis, crossfit, örn- och sälsafari och mycket mer. Vi har tagit fram ett golfpaket där man som gäst åker över dagen till Gotland och golfar på magiskt vackra Visby GK. Vi har även ett samarbete med glasblåsare i Glasriket för våra gäster, säger Kristin som är arkitekten bakom alla samarbeten och paket.
Då värdskap och service är en paradgren för Slottsholmen så erbjuder man nu att köra runt sina gäster vare sig det är till ett klätterberg ute i skogen, till Gotlandsterminalen eller till Glasriket.
– När våra gäster har bokat in sig hos vill vi att de bara skall slappna av och njuta. Vi har även en shuttleservice där vi hämtar upp på Arlanda, Skavsta, Kalmar, Linköping och Nässjö. Den här typen av service vill vi ska genomsyra hela vistelsen, säger Leif.
Maten har alltid stått i fokus på Slottsholmen. Ända sedan Björn vid invigningen lanserade sina egna favoriter från barndomen och hans tid ute i världen så har menyn förändrats. Om man som sällskap vill sitta i absoluta a-läge men ändå privat så har restaurangen en nyhet för i år.
– Under sommaren har vi tagit fram en meny speciellt för de som vill bli serverade separat i Slottsholmens fantastiska chambre separée. En meny bestående av sibirisk löjrom producerad i Småland och hängmögrad côte de boeuf alternativt skaldjursplatå. Desserten görs av Slottsholmens egen konditor och Det stora tårtslaget-vinnaren Jennie Lindberg. I anslutning till separéen ligger vårt vinrum med våra cirka 500 etiketter. Hela kvällen har man givetvis tillgång till våra sommelierer, säger en ständigt bubblande Leif Karlsson.
Under våren har Slottsholmen spänt upp en stor segelduk över halva uteserveringen. Där kan man sitta i eftermiddagsbrisen och göra det som vi svenskar gillar kanske allra mest – titta på strosande semesterfirare som går längs bryggan och strandpromenaden som smiter längs hela Slottsholmen och in mot stan. Västervik365 känner att sommaren blir varm. Vi syns under segelduken.