
De har drivit pizzeria i 25 år
Vi fortsätter med presentationen av medlemmar i Gamleby bysamverkan. Denna gång får ni lära känna personerna bakom verksamheten Pizzeria Fungi. Här jobbar Fadia och Khalid Hadrous som startade pizzerian i oktober 1995. Vi säger grattis till 25 år i Gamleby!
Beskriv er verksamhet?
– Vi är en pizzeria som även serverar grill och sallader. Vad nog kanske inte många vet är att vi gör alla våra såser själva, till exempel bearnaisesås och kebabsås. Våran falafel är också hemmagjord.
Varför blev det just i Gamleby?
– Idén föddes faktiskt i Tyskland. Jag, Khalid, hade studerat färdigt och hade just då inget jobb. Då åkte jag ner till svärfar för att jobba på hans pizzeria några år. Efter det gick flytten till Gamleby och här fanns en ledig lokal.
Vad är bäst med Gamleby?
– Det är mysigt i Gamleby, ingen stress. Det är perfekt för barnfamiljer att bo här. Det är också nära till allt.
Hur har ni påverkats av coronakrisen?
– I början så märktes det en nedgång, alla blev lite försiktigare. Men sen fick vi erbjudande om att servera skolluncher vilket vi är väldigt tacksamma för. Det hjälpte oss jättemycket. Det känns också att hela samhället har gått samman och hjälpt varandra. Vi har ju redan mycket avhämtning så vi känner oss ändå inte så drabbade.
Hur ser ni på framtiden?
– Vi kör på och tar en dag i taget. Vi ser till att våra kunder är nöjda! Vi har gjort mycket satsningar genom åren med utökning av lokal, ny pizzaugn och sett över menyerna med mera. Men närmast nu vill vi fira våra 25 år tillsammans med våra kunder!