Så in i Norden
Stötta din lokala butik! I en serie intervjuer får du träffa en del av ansiktena bakom butikerna i Västervik Citysamverkan. Näst på tur är Anne Helmer, som drivit butiken Så in i Norden i Västervik sedan 2019.
Vad är Så in i Norden?
– Vi är en väldigt personlig butik med bara nordiska varumärken. Allt i butiken är noggrant utvalt och handplockat. Vi finns för de som vill ha något mer än det vanliga, och vi brinner för hållbarhet.
Vad innebär hållbarhet för er?
– Det kan vara hållbart att köpa kläder som håller över tid, både när det kommer till trender och kvalitet. Sedan har vi kläder av ekologiskt bomull och kläder som är Faitrade-märkta.
Hur är det att driva en butik under en pandemi?
– Det har varit ganska tufft. Jag känner ändå att de flesta tänker mer än vanligt på att handla lokalt. Många konsumenter är mer medvetna och det hoppas jag fortsätter. Vi har nyligen startat en webbshop där man också kan hitta våra produkter.