Annika Riis och Kenth Carlsson

Feriepraktik – viktigt för våra ungdomar

En feriepraktikplats ger praktisk arbetslivserfarenhet, kontakter och referenser för framtida jobbsökande. Feriepraktik syftar till att ge våra skolungdomar en värdefull arbetslivserfarenhet och långsiktigt även verka för att minska ungdomsarbetslösheten. Arbetslivserfarenhet och kontakter är avgörande för att få jobb i framtiden, men för en ung person som saknar detta är steget väldigt stort.

Lotta Bäckström, Västerviks kommun, Enheten för Arbete och Kompetens ansvarar för projektet för 2015. Hon säger att anmälningarna börjar droppa in så smått och ser med tillförsikt på nästa sommars praktikperiod.

– Det är andra året som vi erbjuder platser i näringslivet och det har mottagits väl både ute hos företagen och ungdomarna. I somras hade vi 450 platser inom både kommunen och näringslivet. Men det kan bli fler! I år siktar vi på att slå den siffran.

Nöjda företagare
 
3M Slip Naxos anställde sju feriepraktikanter under några veckor sommaren 2014.

– Det är viktigt att man får prova olika typer av jobb innan man bestämmer sig vad man vill göra i framtiden. Denna insats visar också att industrin har mycket att erbjuda av framtida intressanta arbeten, säger Annika Riis när vi träffar henne på Morgonsoffan.

– Praktikanterna var jätteduktiga och flera av dem var absolut anställningsbara efter praktikens slut sa våra produktionsansvariga, berättar Annika Riis.

Det är väldigt viktigt att visa upp vilka industrijobb det finns för våra ungdomar i framtiden.

Kenth Carlsson på Hotell Fängelset hade fem feriepraktikanter i somras. Två av dem fick sedan anställning.

– Det var fantastiskt roligt att umgås med ungdomarna från morgon till kväll. Feriepraktikanterna var verkligen duktiga på att arbeta och inspirerande, så pass att vi faktiskt anställde två av dem efter praktikens slut, avslutar Kenth.

Glöm inte att anmäla ert företag i god tid men absolut senast 1 mars 2015.

Mer information om hur du anmäler ert företag till Feriepraktik 2015 och andra praktikaliteter hittar du på Västerviks kommuns hemsida.