Ridande tjejer i skogen.

Ett aktivt föreningsliv

Individualism och utanförskap, det är föreningslivets diametrala motsats. I Västerviks kommun har de ideella föreningarna en fundamental funktion, både i stad och på landsbygd.

Gillar du tanken att omges av ett sjudande föreningsliv? Då har du hittat rätt. I Västervik finns i runda slängar 400 ideella föreningar att engagera sig i, från revysällskap till LAN-nätverk, bygdegårdsföreningar och elitsatsande bowlingklubbar. Skulle du mot förmodan inte hitta något som passar kan du alltid starta en egen. Det gjorde Tomas Kallin.

– Vi körde igång Gunnebo dart för 3,5 år sedan. Från början var det en kompisgrej, men intresset visade sig vara så stort och klubben växte så snabbt att vi knappt hann med. På juniorsidan har vi utvecklats kopiöst. Flera av våra ungdomar slåss om landslagsuppdrag. Hampus Norrström är regerande svensk juniormästare i dart och tillhör världseliten, berättar Tomas Kallin, som för tillfället letar ny klubblokal.

Något som gläder en person extra mycket; Anders Östlund, Fritids- och folkhälsostrateg på Västerviks kommun. Hans jobb är att skapa förutsättningar för att föreningslivet ska blomstra.

– I kommunen finns i dag omkring 400 ideella föreningar, från revysällskap till LAN-nätverk, bygdegårdsföreningar och elitsatsande bowlingklubbar – merparten av dem finns registrerade i vår föreningskatalog på vastervik.se, för den som är nyfiken eller önskar ta kontakt.

Det råder en distinkt skillnad mellan föreningslivets funktion i staden och på landsbygden.

– Om man ska generalisera så kan man säga att föreningar i staden ofta sköter sitt medan de på landsbygden ofta fungerar som bygdens kraftverk, en ingång och ett integrationsverktyg som arrangerar marknader, julgransplundringar, midsommarfiranden och annat som inte nödvändigtvis har med kärnverksamheten att göra.

I början av nästa år ska kommunen sjösätta ett projekt där man i dialog med föreningarna ska verka för nya och bättre förutsättningar för det lokala föreningslivet.

Fortsättning följer.