Annie Åberg

Annie ny ordförande i Västerviks Handel

Västerviks Handel har fått en ny ordförande, Annie Åberg, butikschef på H&M i Västervik

- Ett roligt och angeläget uppdrag, säger Annie. Föreningens viktigaste uppgift är att driva handelns frågor. Det måste man göra tillsammans. Dessutom får man mer kraft i marknadsföringen att locka kunder till Västervik som shoppingstad när man går ihop. Och det är givande att nätverka med andra inom handeln.

Annie tillträdde som butikschef i Västervik 2013. Hon har jobbat inom H&M i 26 år och kommer närmast från butikschefsjobb i Linköping

- Jag tror starkt på handeln i Västervik, fortsätter Annie. På H&M i Västervik har vi haft en positiv utveckling de senaste åren och vi märker att kunderna gillar att handla i Västervik. Vi har ett förhållandevis stort shoppingutbud i Västervik och vi kan erbjuda en unik miljö vid havet.

Övriga styrelsemedlemmar i Västerviks Handel är Maria Hedberg (Gina Tricot),  Karin Englund (Mariebergs blommor) Mats Avalvi (Jem & Fix) och Christer Larsson (Borka Sport).

Fakta
Handeln är en växande näring i Västerviks kommun. Enligt Handeln i Sverige ökade antalet arbetstillfällen med +44 i Västerviks kommun under 2013. Enligt Svensk Handel står handeln för 11% av alla arbetstillfällen i landet. Västerviks Handel är en ideell förening som samlar butiker, varuhus, kaféer, restauranger, frisörer, hotell, banker, besöksmål m fl i Västerviks tätort. Föreningens främsta uppgift är att lyfta och driva medlemmarnas frågor.